Od projektu do eksploatacji budynku — jak BIM, CDE i FM łączą nieruchomości

Z MACIEJEM DEJEREM, Prezesem firmy ePM sp. z o.o. oraz DARIUSZEM MERESEM, Business Development Manager w firmie Velis Real Estate Tech rozmawia Kacper Troć (Velis Real Estate Tech ) Zdjęcia: Velis Real Estate Tech

Panowie, wydawałoby się, że jesteście z dwóch różnych światów, a rozwiązanie oferowane przez Wasze firmy są dedykowane dla różnych grup Klientów. A jednak uznaliście, że warto połączyć siły… Dlaczego?

Dariusz Meres: Okazuje się, że naszym wspólnym Klientem końcowym fizycznie jest „Budynek”. Z tą różnicą, że rozwiązanie CDE(1), wdrażane przez Maćka, ma zastosowanie na etapie realizacji, czyli projektowym i  budowy. Singu FM wdrażane jest natomiast po rozpoczęciu bieżącej eksploatacji obiektu. Pojawiło się zatem naturalne pytanie, czemu nie spróbować stworzyć zintegrowanego rozwiązania.

Maciej Dejer: Dokładnie. Pewnego dnia, w trakcie jednej z rozmów przy kawie o relacji BIM(2) i FM(3), po prostu doszliśmy do wniosku, że oferowane przez nas rozwiązania fantastycznie się uzupełniają, a co za tym idzie mogą stanowić kompleksową usługę dla naszych Klientów.

Brzmi obiecująco. Zacznijmy jednak od tego, jak na siebie trafiliście.

Dariusz Meres: Stało się to chyba w najlepszy z możliwych sposobów. (Uśmiech) Podczas jednego ze spotkań, kiedy wspólny potencjalny Klient (zdecydowany już na rozwiązanie CDE), rozpoczął poszukiwania systemu do bieżącego utrzymania nieruchomości. Firma Maćka występowała w tutaj w roli doradcy.

Maciej Dejer: W trakcie spotkania pojawiła się znajoma twarz i nazwa firmy, która budziła miłe skojarzenia. Po chwili zastanowienia, zdałem sobie sprawę, że firma Velis, którą reprezentował wówczas Darek, jest naszym sąsiadem. Co ciekawe od przeszło dwóch lat zajmowaliśmy sąsiadujące ze sobą biura w Krakowskim Parku Technologicznym. Aż dziw bierze, że do tego momentu mijaliśmy się tylko na korytarzu mówiąc sobie zwyczajowe cześć.

Czyli w biznesie liczy się przypadek?

Maciej Dejer: Tak, ale nie tylko. Nie bez znaczenia jest fakt, że wywodzimy się z tego samego środowiska – mam tu na myśli Krakowski Park Technologiczny. Trudno to wyjaśnić w kilku słowach, ale naprawdę dużo łatwiej było nam rozpocząć rozmowy, mając świadomość, że mamy do czynienia z ludźmi, którzy podobnie jak my myślą nieszablonowo i chcą i nie boją się wyzwań (Uśmiech)

Darku, jesteście liderem sektora PropTech. Cieszycie się zaufaniem Klientów w Polsce i na świecie. Czym ePMflow zdobyło Wasze zaufanie? Czy mieliście jakieś obawy przed współpracy ze startupem, do których zalicza się ePMflow?

Dariusz Meres: Absolutnie nie! Od zawsze byliśmy otwarci na współpracę z Partnerami Biznesowymi, współpracując z ponad dwudziestoma partnerami z różnych części świata w ramach naszego programu partnerskiego. Cała idea systemu Singu FM polega na jego ciągłym rozwoju w oparciu o wiedzę, doświadczenie, potrzeby naszych Klientów i partnerów technologicznych. Wokół Singu FM tworzymy swego rodzaju społeczność, środowisko międzynarodowe, z którego wiedzy czerpiemy i dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczać dojrzałe rozwiązanie uwzględniające najlepsze praktyki na rynku real estate. Musimy zauważyć, że ePMflow to zespół bardzo doświadczonych osób znający branżę, rynek nieruchomości i potrzeby biznesowe. Nasza relacja zaczęła się m.in. od tematyki BIM, której jako firma się uczymy. Możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami w zakresie BIMu i CDE jest dla nas wielką wartością

Panowie jakie są Wasze oczekiwania związane z tą współpracą?

Dariusz Meres: Naturalnie każda współpraca powinna generować wartości dla zaangażowanych stron. Jako Velis dostrzegliśmy, że ePMflow jest ukierunkowane na rozwój swojego rozwiązania w segmencie budowlanym, z którym my do tej pory nie mieliśmy dużej styczności. Dotychczas byliśmy skupieni na dostarczaniu systemu Singu FM dla budynków już istniejących. Teraz mając Partnera, jakim jest ePMflow, możemy poszerzyć grono odbiorców naszych usług. Dodatkowo wymiana doświadczeń zarówno jak chodzi o rozwój biznesu, jak i o wiedzę ekspercką jest wielką wartością.

Maciej Dejer: Olbrzymie. ePMflow i Singu FM traktowane osobno to dwa bardzo dobre systemy w swoich branżach. Łącząc siły zyskujemy ogromną przestrzeń potencjalnych klientów, którzy szukają kompleksowego narzędzia do zarządzania swoją inwestycją począwszy od koncepcji, a kończąc na eksploatacji. Nasza współpraca to także dostęp do wielu nieszablonowych pomysłów, które by nie powstały gdybyśmy działali samodzielnie.

Co dokładnie dzięki tej współpracy zyskają Wasi Klienci?

Maciej Dejer: Przede wszystkim zachowany pełny łańcuch dostaw. Łącząc siły możemy wspierać naszych Klientów od początku do końca procesu inwestycyjnego, włączając w to etap eksploatacji. W ePMflow nasi Klienci obsługują zarządzanie milionami plików/terabajtami danych i procesami, które występują podczas realizacji inwestycji. Z kolei Singu FM na tym samym etapie wspomaga naszych Klientów w zarządzaniu usterkami, odbiorami, czyli procesami które występują również na etapie użytkowania obiektu.

Dariusz Meres: Singu FM jest rozwiązaniem budującym swoistą społeczność wokół budynku. Do systemu dostają dostęp zarówno najemcy, zarządca, obsługa techniczna, serwisy oraz oczywiście właściciel, najczęściej też właściciel całego portfela nieruchomości. Z punktu istnienia budynku jako budowli bardzo ważnym elementem jest gromadzenie dokumentacji archiwalnej oraz wiedzy zarówno o bieżącej eksploatacji, jak i przewidywaniu i planowania działań w przyszłości. Zawsze byliśmy przyzwyczajeni do wdrażania systemu na etapie bieżącej eksploatacji już po zakończeniu budowy. Teraz kiedy system będzie mógł zostać uruchomiony już na etapie realizacji inwestycji, przyniesie to wielkie korzyści dla nieruchomości. Dokumentacja powstała na etapie budowy będzie mogła zostać szybko zaimplementowana do etapu bieżącej eksploatacji, co znacząco skróci czas „wdrożenia w budynek” firmy facility management, czy ułatwi pracę przyszłemu zarządcy nieruchomości.

Czy zatem planujecie integrację systemów? Jeśli tak przybliżcie proszę na jakim poziomie?

Maciej Dejer: Integracja systemów już została zrealizowana. Mamy pierwszych Klientów, którzy korzystają z możliwości ePMflow i Singu FM. Pamiętajmy jednak, że mówimy tutaj o dwóch różnych systemach, które  wzajemnie się uzupełniają. Stąd integracja jest przeprowadzana w taki sposób, aby zachować walory obu rozwiązań. Na chwilę obecną nasi Klienci mogą korzystać z funkcjonalności obu aplikacji płynnie przechodząc pomiędzy systemami bez konieczności wielokrotnego logowania. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale przy takim doświadczeniu na pewno będziemy mieli bardzo dobre pomysły na kolejne poziomy integracji.

Dziękuję za interesującą rozmowę.

Rozmawiał: Kacper Troć z
Maciej Dejer (ePM sp. z o.o) i Dariusz Meres (Velis Real Estate Tech)


(1) Common data environment. Uzgodnione źródło cyfrowej informacji dla projektowanego lub istniejącego „zasobu”, wykorzystywane do gromadzenia, zarządzania i rozpowszechniania związanych z nim „pakietów informacyjnych” w zarządzanym procesie. [1]

(2) Building Information Modeling. Zestaw technologii, procedur oraz zasad umożliwiających realizację inwestycji budowlanych w oparciu o innowacje, w szczególności w oparciu o „model BIM”. 1. Akronim BIM bywa rozwijany także jako Building Information Management (zarządzanie danymi budowlanymi) lub jako Building Information Model (patrz: „Model BIM”). 2. Często BIM dzielony jest na metodykę BIM obejmującą procedury i zasady realizacji inwestycji oraz technologię BIM obejmującą narzędzia służące realizacji postulatów metodyki BIM. [1]

(3) Facility Management

Źródło:
[1] Leksykon BIM opracowany w ramach projektu Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce; 2020, https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/cyfryzacja-procesu-budowlanego-w-polsce–zakonczenie-projektu